اسکولیز قفسه سینه

 اسکولیز قفسه سینه در حقیقت به برجستگی قفسه سینه و بد شکلی ای که در ناحیه قفسه سینه است که در اثر آن دنده و استخوان جناغ سینه برآمده می شود. اسکولیز قفسه سینه می تواند خفیف یا شدید باشد برحسب این که شدید است یا خفیف آن را درمان می کنیم. در صورت احتمال دادن وجود برجستگی در فرزند خود هرچه سریع تر به متخصص مراجعه کنید.

ما در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با بد شکلی قفسه سینه کبوتری، انواع برجستگی قفسه سینه، علت های ایجاد اسکولیز قفسه سینه، علائم اسکولیز قفسه سینه و عوارض مرتبط با اسکولیز قفسه سینه و درمان این بیماری آشنا کنیم.

بد شکلی سینه کبوتری

بد شکلی سینه کبوتری به این شکل است که قفسه سینه برجستگی و بیرون زدگی پیدا می کند که اکثرا نا متقارن است و یک قسمت قفسه سینه بیشتر از سمت دیگر درگیر است. گاهی ممکن است برجستگی در یک سمت بروز پیدا کند و سمت دیگر فرو رفته شود که به آن سینه قیفی شکل می گویند.

انواع برجستگی قفسه سینه

  • برجستگی سینه کفتری که حدود ۹۵ درصد از بیماران دچار برجستگی قفسه سینه از نوع پکتوس کاریناتوم می باشند رنج می برند.
  • برجستگی رومانوبریال که نوعی برجستگی است که درمان درستی برای آن تعریف نشده است و به ندرت در افراد رخ می دهد.

علت ایجاد اسکولیز قفسه سینه

علت این عرضه به درستی مشخص نیست و اطلاعات زیادی در این باره موجود نمی باشد ممکن است اسکولیز قفسه سینه در پی رشد غیر طبیعی استخوان ها و غضروف اتفاق افتد و یا حتی ارثی باشد در بیشتر افراد مبتلا یکی از اعضای خانواده دچار اسکولیز قفسه سینه است.

علائم اسکولیز قفسه سینه

این بیماری باعث می شود تا فرد اعتماد به نفس خود را از دست بدهد زیرا در ظاهر فرد بیمار تفاوت هایی با فرد سالم وجود دارد که ممکن است وی را خجالت زده کند. علاوه بر این علائم دیگری مانند دشواری در تنفس هنگام ورزش کردن و یا دیگر فعالیت ها، آسم و عفونت های مکرر تنفسی ممکن است اتفاق بیوفتد.

برآمدگی قفسه سینه در نوزادان و کودکان قابل دیدن است و در سینه کبوتری پس از سن ۱۲ سالگی دیگر بروز نمی یابد. برجستگی قفسه سینه غالبا با ناهنجاری های اسکلتی مانند انحراف جانبی ستون فقرات همراه است.

تشخیص اسکولیز قفسه سینه

پزشک برای تشخیص اسکولیز قفسه سینه می تواند از موارد زیر استفاده کند:

  • اسکن سه بعدی: که در این روش بیمار روی سطح چرخان می ایستد و حرکت می کند و عکس متوالی از بخش های بدن گرفته می شود سپس به وسیله نرم افزار آنالیز می شود تا بد شکلی تشخیص داده شود.
  • نوار قلب: فعالیت الکتریکی قلب در این روش ثبت می شود تا ضربان های غیر طبیعی و فشار عضلانی روی قلب مشخص شود.
  • اکوی قلب: در این روش تصایر متحرکی از قلب و دریچه های آن گرفته می شود.

درمان اسکولیز قفسه سینه

ورزش و حرکات های اصلاحی: در این روش می توان برجستگی قفسه سینه را در مراحل ابتدایی با ورزش درمان کرد و برنامه ورزشی مناسبی باید توسط پزشک فیزیوتراپی تهیه شود از جمله این حرکات اصلاحی می توان به وزنه زدن در حالت نیمه دراز کش، تمرین های مخصوص عضله های شکم و عضله مودب خارجی، وزنه زدن روی توپ و دراز نشست اشاره کرد.

امروزه با توجه به ناهنجاری ها ستون فقرات سعی کردیم شما را با بد شکلی قفسه سینه کبوتری، انواع برجستگی قفسه سینه، علت های ایجاد اسکولیز قفسه سینه، علائم اسکولیز قفسه سینه و عوارض مرتبط با اسکولیز قفسه سینه و درمان این بیماری آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا