اسکولیوز و ریه

اسکولیوز و مشکلات ریه

اسکولیوز که انحنا و قوس ستون فقرات است، به دلیل بد فرمی و انحنا در ستون فقرات به وجود می‌‌آید و به دلیل نامتقارن بودن اعضای یک قسمت از بدن نسبت به اعضای دیگر مشکلات و بیماری‌های ثانویه دیگری نیز به همراه داشته باشد.

متخصص ارتوپد می‌‌گوید یکی از مشکلاتی که اسکولیوز می‌تواند در بیماران به وجود بیاورد کاهش عملکرد ریه است.

این بیماری ثانویه به دلیل بدشکلی و سفتی و فشاری که به قفسه سینه وارد می‌شود به وجود می‌آید.

جراح فوق تخصص اسکولیوز و کیفوز می‌گوید مشکلات ریوی که با اسکولیوز همراه است می‌تواند تنفس را برای افراد دشوار کند و همچنین کسانی که علاوه بر مشکل اسکولیوز از بیماری‌های تنفسی نیز رنج می‌برند ممکن است زندگی آنها را به خطر بیندازد.

جراح ستون فقرات و دیسک فلوشیب تاکید کرده است که برای درمان اسکولیوز باید عواملی را در نظر گرفت که یکی از این عوامل بسیار مهم تنگی نفس و مشکلات ریوی در فرد بیمار می‌باشد.

دکتر عبدالله هادی اضافه کرده است که با درمان اسکولیوز می‌توان مشکلات ریوی ناشی از آن را در فرد بیمار کاهش داد.

اما بر اساس مطالعاتی که جراحان ارتوپد انجام داده‌اند پی بردند که عمل جراحی اسکولیوز گاهی باعث کاهش حجم های جاری و گاهی نیز باعث افزایش آن می‌شود.

گاهی اوقات هم ممکن است هیچ تغییری را در آنها به وجود نیاورد.

برخی از پزشکان تصور می‌کردند که بین نوع جراحی اسکولیوز و بهبود عملکرد ریه ارتباطی وجود دارد اما بر اساس مطالعاتی که انجام شد پی بردند که هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

جراح ارتوپد بیان کرده است که هر چه انحنا و قوس ستون فقرات فرد بیشتر باشد به همان میزان فشار وارد شده به قفسه سینه بیشتر می ‌شود و عملکرد ریه بدتر و بدتر می‌شود.

این می ‌تواند مشکلات بزرگ و جدی را برای فرد به وجود بیاورد. معمولاً کسانی که دارای انحنا و یا قوس بالای ۷۰ درجه هستند دچار مشکلات ریوی جدی می‌شوند.

انحنای بالای ۷۰ درجه به معنای پیش روندگی و رشد اسکولیوز در ستون فقرات می‌باشد.

برای اینکه تنگی نفس و یا عملکرد ریه فرد مبتلا را بررسی کنند از اشعه ایکس و یا معاینه فیزیکی استفاده می‌شود.

اگر پزشک مشکوک شود که عملکرد ریه فرد یا دلیل تنگی نفس او به خاطر اسکولیوز است آزمایشات دیگری را برای او تجویز می‌کند و در صورتی که عملکرد ریه باعث ناهنجاری های بسیار شدیدی شود و مشکلات قلبی ریوی را برای فرد بیمار به وجود بیاورد باید توسط متخصصان بیشتری مورد معاینه قرار بگیرد.

تاثیر اسکولیوز بر روی عملکردهای اندام های دیگر بدن یکی از مهم‌ترین مواردی است که پزشک معالج باید به آن توجه کنند و بر اساس آن نوع درمان را تعیین کند.

در صورت ابتلا به اسکیوز می توانید به صفحه اصلی مراجعه کنید و از خدمات سایت بهره مند شوید تا از پیشرفت و رشد این بیماری جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا