جراحی دیسک کمر

شاید شما تاکنون درد دیسک کمر را تجربه کرده باشید و یا حتی آن را در بین اطرافیان خود دیده باشید. درد دیسک کمر درد غیر قابل تحملی است که حتی می تواند فرد را خانه نشین کند و با حتی ممکن است فرد سال ها این درد را با خود یدک بکشد و به آن عادت کند. درد دیسک کمر در جوامع امروزه بسیار افزایش یافته است که اکثرا علت آن به دلیل نشستن های طولانی و رعایت نکردن موارد صحیح حرکات مفصل می باشد‌.

دیسک کمر

دیسک کمر پدیده ای است که به علت وارد شدن فشار زیاد ناگهانی و یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر افزایش سن و علل دیگری به وجود می آید مهم ترین علامت دیسک کمر درد پا می باشد. درد معمولا در قسمت پشت بدن و پا بروز می کند. دیسک بین مهره ای همراه با افزایش سن مایع خود را از دست می دهد و خشک می شود در نتیجه فشردگی دیسک رخ می دهد و باعث ایجاد دیسک کمر می شود پس اجزای ماده ی دیسک به رشته های عصبی رفته و باعث ایجاد درد و ضعف و تغییر حواس در فرد می شود.

علل ایجاد دیسک کمر

  • دیسک دچار مشکل شده باشد برآمده یا پاره شده باشد.
  • شرایط ناگهانی و حادی برای دیسک رخ داده باشد.
  • عضلات در سایر قسمت های بدن تعادل نداشته باشند.
  • فرد باردار باشد و فشار به دیسک آمده باشد.
  • فرد به طرز صحیحی نمی نشیند.
  • فرد از ابزارهای فناوری مثل موبایل و کامپیوتر بسیار استفاده می کند.
  • فرد تحت تاثیر استرس و فشار باشد.
  • دیسک ممکن است گاهی در اثر فشار آمدن بیش از اندازه و ناگهانی پاره شود در واقع ماده برجسته شده و به درون مجرای نخاع راه می یابند و در نهایت باعث فشار آمدن به اعصاب مجرای نخاع می شود تخت فشار قرار گرفتن ریشه عصب و هم تحریک شیمیایی سبب بروز مشکلاتی در زمینه عملکرد اعصاب می شود.

\"\"

علائم دیسک کمر

علائم اصلی دیسک کمر، کمر درد می باشد و یا ایجاد درد در هر قسمت از کمر است مثلا درد پایین کمر یا درد بالای آن و گاهی اوقات تا باسن و دو پا امتداد پیدا می کند. فرد دچار ضعف عضلانی، کرختی، گزگز کردن در یک یا هر دو پا می شود، تغییر در عملکرد روده و مثانه نیز از علائم ایجاد دیسک کمر می باشد گاهی اوقات فلج شدگی از کمر به پایین اتفاق می افتد.

تشخیص دیسک کمر

استفاده از اشعه ایکس: در این تست تصویر هایی از استخوان، اندام و بافت های داخلی بدست می آید‌

استفاده از ام آر آی: جهت ایجاد تصاویر جامع از اندام ها و ساختارهای درون بدن به خصوص ارزیابی ستون فقرات کمر مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از میلوگرام: رنگ درون مجرای نخاع تزریق می شود تا تصویر کاملا واضح و آشکاری را از ساختار ستون فقرات کمر در پرتو نگاری بدست می دهد‌.

\"جراحی

سی تی اسکن: تصاویر جامعی را از کلیه ی بخش های بدن از جمله استخوان ها، عضله ها و چربی و اندام ها به دست می دهد.

درمان دیسک کمر

بیشتر از ۴۵ دقیقه ننشینید، به پشت یا پهلو بخوابید به شکم نخوابید و از استرس و فشار های روحی دور باشید، کفش پاشنه بلند نپوشید.

جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر یک روش است که از برش های کوچک و سوزن های ظریف برای دسترسی به منطقه ای خاص از بدن که نیاز به درمان دارد استفاده می شود.

جراحی بسته به ستون فقرات می تواند سریع و بی خطر باشد و مدت زمان بهبودی کمتری نیاز دارد.

جراحی بسته می تواند با استفاده از لیزر باشد که برای حذف کردن بافت های غیر طبیعی و نا خواسته مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا