جراحی ستون فقرات گردن

جراحی ستون فقرات گردن

هنگامی که درد در گردن افزایش می یابد و باعث ایجاد دیسک گردن می شود، افراد برای انجام عمل جراحی اقدام می کنند. درد در ناحیه گردن می تواند از بی حس شدن گردن تا گزگز شدن گردن و انتقال درد به ناحیه دست ها متفاوت و متغییر باشد این دردها امان فرد را می برند‌‌.

شاید شما تاکنون این درد طاقت فرسا را تجربه کرده باشید. ما سعی داریم شما را در این مطلب با تعریف دیسک گردن، علائم ایجاد دیسک گردن، علت دیسک گردن، راه های تشخیص دیسک گردن، درمان دیسک گردن و جراحی ستون فقرات گردن آشنا کنیم.

دیسک گردن

دیسک گردن بیماری سخت و درد آوری است که در اکثر افرادی که با کامپیوتر، خیاطی و دیگر مشاغلی که افراد مجبور به نشستن و نگاه کردن به وسیله ای هستند اتفاق می افتد، اما چه اتفاقی می افتد که باعث ایجاد این بیماری دردناک می شود در واقع ماده که بین غضروف های گردنی هستند جلو می آید و باعث ایجاد فشار برروی اعصاب گردن می شود و در نتیجه التهابی که به وجود می آید به آن دیسک گردن می گویند.

علائم دیسک گردن

شایع ترین علامت دیسک گردن درد در ناحیه گردن می باشد که درد می تواند از نوع خفیف تا شدید متغییر باشد اگر درد گردن به دست ها بزند فرد آن را با بیماری قلبی اشتباه می گیرد و به سراغ دکتر قلب و آنژیوگرافی می رود غافل از اینکه ممکن است فرد دیسک گردن داشته باشد.

بیماری که مبتلا به دیسک گردن است دچار خواب رفتگی و بی حس شدن دست های خود می شود. دیسک گردن باعث ایجاد سردرد و سرگیجه شود و فرد احساس کند که دست هایش توانی برای انجام کار ندارد.

علت دیسک گردن

دیسک های بین مهره ای ممکن است به علت های گوناگونی محتوای آب خود را از دست بدهند و کوتاه تر شوند و کارایی خود را از دست بدهند در واقع منظور از آسیب دیدگی دیسک پاره شدن لایه بیرونی آن و از دست دادن محتویات داخلی دیسک است و ممکن است محتویات داخل دیسکی به کانال نخاعی راه پیدا می کنند و باعث ایجاد فشار به اعصاب نخاع و درد در این ناحیه می شوند و اعصاب متورم می شوند اما گاهی ممکن است دیسک به علت عوامل اکتسابی مانند ضربه، تصادف، افزایش وزن آسیب ببیند‌.

راه های تشخیص دیسک گردن

پزشک اندام های فرد را مورد معاینه قرار می دهد و ستون فقرات گردن را از نظر دامنه حرکتی ارزیابی می کند و شرح حال بیمار برای تشخیص این از بیماری بسیار کمک کننده است.

مهم ترین تست تشخیصی برای تشخیص دیسک گردن اسکن ام آر آی است در واقع اسکن ام آر آی به دلیل ارزان و در دسترس بودن و نداشتن درد و نیاز نداشتن به جراحی بهترین گزینه برای ارزیابی عملکرد مهره های گردن است.

تست تشخیص مهم دیگر که برای تشخیص دیسک گردن استفاده می شود نوار عصب و عضله است و این روش هم غیر تهاجمی است.

\"\"

تست سی تی اسکن از دیگر تست های تشخیصی برای دیسک گردن می باشد.

متداول ترین راه برای درمان دیسک گردن ثابت کردن گردن فرد است با این کار به مهره های گردن استراحت می دهیم تا درد فرد کاهش یابد در این روش از گردن بند طبی استفاده می کنیم که به وسیله آن حرکت ستون فقرات و گردن محدود می شود.

جراحی ستون فقرات گردن

جراحی بسته ستون فقرات که یک روش غیر تهاجمی برای درمان شکستگی ها و بیماری های مرتبط با پشت و کمر و ستون فقرات می باشد در این روش با بی حسی موضعی اقدام به جراحی می کنند.

در این روش ستون فقرات به کمک آندوسکوپ و تصویر برداری همزمان در طول عمل یک برش کوچک به فضای بین مهره های ستون فقرات وارد می شود جراح دیسک صدمه دیده را تعویض می کند و یا آن را تثبیت می کند از طریق پیچ کردن مهره های ستون فقرات که به آن فیوژن می گویند در این جراحی زمان بستری شدن فرد از یک هفته به یک روز کاهش می یابد.

ما در این مطلب سعی کردیم شما را با جراحی ستون فقرات گردن آشنا کنیم امید است کمکی به سلامتی شما در این امر کرده باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا