درمان درد زانو; آشنایی با موثرترین روش ها

درمان درد زانو کلمه‌ای آشنا برای هر یک از ماست که حداقل یکبار درد زانو را در زندگی تجربه کرده‌ایم و به دنبال راه حلی برای آن بوده‌‌ایم. اما کدامیک از این راه حل‌های درمان درد زانو واقعا کارساز بوده است؟ روش‌های درمان خانگی موثرترند یا روش‌های دارویی یا جراحی که پیش از آن باید به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

در ادامه همراه شما خواهیم بود با بررسی چند روش درمانی درد زانو.

 

آشنایی با درد زانو

به دردهای مفصلی اطراف زانو، درد زانو گفته می‌شود که می‌تواند ناشی از ضربه یا بیماری مفصلی باشد. جهت تجویز راهکار درست جهت درمان‌ درد زانو باید عامل ایجاد درد را بررسی کرد. بسیای از درد‌های مفصل زانو ناشی از انجام نادرست حرکات ورزشی، اضافه وزن، پوشیدن کفش نامناسب است که علاوه بر این عوامل، وراثت نیز دخیل می‌باشد اما عوامل گفته شده نقش پررنگ‌تری نسبت به وراثت در ایجاد درد زانو ایفا می‌کنند.

 

درمان درد زانو با اصلاح سبک زندگی

شیوه سبک زندگی و تغذیه‌ای هر فرد در سلامت وی تاثیرات بسزایی دارد. رایج‌ترین مشکلات مربوط به درد زانو در افراد مختلف مربوط به آرتروز است که به علت تورم در مفاصل، با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد.

با داشتن سبک زندگی سالم و تحرک لازم امکان پیشگیری از آرتروز زانو به اندازه زیادی برای فرد مهیا می‌شود و خود نوعی درمان قطعی به شمار می‌آید. امروزه انجام یکسری حرکات ورزشی، اصلاحی و تغییر شیوه نشستن و راه رفتن را به عنوان درمان آتروز زانو میتوان در نظر گرفت.

 

کاهش زانو درد با پوشیدن کفش مناسب

یکی از راهکارهای ابتدایی برای درمان درد زانو استفاده از کفش مناسب است. از توصیه‌هایی برای پوشیدن کفش مناسب برای کاهش درد زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بجای استفاده از کفش های پاشنه بلند و کف تخت از کفش‌هایی با کفی طبی و بالشتی استفاده کنید تا فشار ناشی از راه رفتن را کاهش‌ دهد
 • کفش های دارای فضای مناسب را انتخاب کنید تا از وارد‌کردن فشار مازاد به پا جلوگیری ‌کند
 • پوشیدن کفش های ساق‌دار به علت ثابت نگه ‌داشتن مچ ‌پا می‌شود نیز توصیه می‌شود

 

درمان درد زانو با روش‌های خانگی

رایج‌ترین شیوه‌های درمانی زانو درد برای کاهش درد با روش‌های خانگی به موارد زیر اشاره دارد:

 • استراحت و فشار نیاوردن به محل درد
 • بالا نگه‌داشتن پا
 • استفاده از یخ
 • استفاده از پمادهای موضعی و بانداژ‌ کردن
 • مصرف ادویه‌جات

 

درمان درد زانو همیشه استراحت کردن نیست!

\"درمان-درد-زانو-2\"

بسیاری از روش‌های درمانی خانگی زانو درد به استراحت اشاره دارند اما این را باید به یاد داشت استراحت بیش از حد می‌تواند ماهیچه‌های شما را ضعیف کند. عدم عملکرد ماهیچه ها در طولانی مدت می‌تواند ماهیچه ها را به این وضعیت عادت دهد و بعد از مدتی و با هر حرکتی، ماهیچه‌های زانو این را به عنوان یک حرکت اضافی تلقی کرده و به درد می‌آید.

برای جلوگیری از نیاز به درمان سعی کنید از حرکات ورزشی مناسب استفاده کنید و اگر از نحوه انجام صحیح حرکات مطمئن نیستید از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید. این را باید بدانید که راهکارهای درمانی باید با توجه به علل ایجاد درد و متناسب با سن و وضعیت فیزیکی بدن، میزان درد و محل درد زانو و میزان فعالیت بدنی تجویز می‌شود و همه راهکارهای درمانی برای همه افراد به میزان یکسان موثر نیست.

 

استفاده از ادویه‌جات مناسب برای درمان درد زانو

استفاده از ادویه‌جاتی مانند: زنجبیل و زردچوبه و … به عنوان راه‌حلی برای کاهش درد و تورم ناشی از آرتروز زانو و کمر درد موثر عمل می‌کند چرا که این ادویه‌ها دارای خواص کاهش تورم مفاصل می‌باشد. البته در موارد حادتر این مسئله صادق نیست و تنها برای دردهای خفیف‌تر استفاده از این ادویه‌جات توصیه می شود. همچنین باید در نظر بگیرید استفاده بیش از حد هریک از ادویه‌جات عوارض خاص خود را نیز به دنبال دارد.

 

درمان درد زانو؛ روش‌ های درمان موقت یا قطعی؟

هیچ روش قطعی درمان درد زانو وجود ندارد. روش‌های درمانی زمانی می‌تواند طولانی مدت عمل کند که با پپیشگیری‌‌های فیزیکی و تغذیه‌ای مستمر فرد همراه باشد. از رایج‌ترین شیوه‌های موقت درمانی زانو درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان فیزیکی و ورزشی: بسیاری از مشکلات درد زانو در مرحله اول درمان با تغییر کفش و یا استفاده از کفی طبی یا انجام یکسری حرکات ورزشی کاهش میابد که انجام مستمر حرکات می‌تواند به تقویت عضلات بیانجامد.
 • درمان دارویی و تزریقی: استفاده از داروهای مسکن و یا ضد التهاب و غضروف سازها تاثیر بسزایی در کاهش درد و التهاب‌های استخوانی بخصوص زانو درد دارد.
 • جراحی: این روش به نوعی آخرین مرحله درمان تلقی می‌شود و برای زمانی است که بیماری در مرحله پیشرفته‌تر باشد.

 

سخن پایانی:

روش‌های درمان متعددی برای درد زانو وجود دارد و بخاطر امکان خطا در انجام یکسری حرکات بهتر است به جای استفاده از روش‌های درمان خانگی، درمان زیر‌ نظر و با تجویز پزشک انجام شود.

با بالا رفتن سن و تغییرات در ساختار ‌اسکلتی، وجود مشکلات مختلفی در مفاصل بخصوص زانو درد و آرتروز زانو بوجود می‌آید که با اصلاح شیوه زندگی و تغذیه‌ای افراد تا حد بسیاری قابل پیشگیری بوده و باعث کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا