دستگاه تراکم سنجی استخوان چیست و چه کاری انجام می دهد؟

پوکی استخوان تا زمانی که به نقص50-30 % از مواد معدنی( کلسیم و…) نرسد قابل رؤیت در رادیوگرافی ساده نمی باشد. بنابراین باید از وسیله ای حساس تر و دقیق تر برای تشخیص پوکی استخوان بهره برد. متدهای متنوعی مطرح بوده و هست، از جمله بررسی استخوان با موجهای اولتراسونیک و یا CT اسکن، ولی آنچه از همه حساس تر و دقیق تر است، دستگاه جذب اشعه دوگانه (DEXA) X می باشد. در این متد از 2 منبع اشعه x ray با مقادیر خیلی کم( در کل 1% مقدار یک رادیوگرافی قفسه سینه) استفاده می شود.

مرکز تراکم سنجی سهند در راستای شعار\’\’ حرکت¸پایه سلامت \’\’ از اخرین نسل سیستم هالوژیک که معتبرترین سیستم تراکم سنجی روز و ساخت امریکا است ¸ (Horizon ) بهره می بردوتوانایی بررسی تراکم استخوان اطفال را مثل بالغین فراهم کرده است. بعد از بررسی مفصل لگن و ستون فقرات ¸ نتایج در دو ستون تحت عنوان T score و Z score معرفی می شود.

مطالعه ی T یک مطالعه تشخیصی برای افراد بالای 50 سال است و مقایسه تراکم بیمار با یک فرد سالم و جوان حدود 30 ساله می باشد. در صورتی که شاخص T بیشتر از 1- باشد استخوان نرمال تلقی می شود. و در صورتی که -1<Tscore<-2.5 باشد¸ کاهش میزان مواد معدنی (استئوپنی) و در صورتی که Tscore< -2.5 باشد ¸استئوپروز یا پوکی استخوان تلقی می شود. اگر شرح حالی ازشکستگی قبلی در مچ یا لگن مطرح باشد، پوکی استخوان از نوع شدید مطرح می شود.

مطالعه ی Z یک مطالعه ی تشخیصی برای افراد زیر 50 سال است، تراکم استخوانی فرد با یک فرد هم جنس و هم سن خودش مقایسه می شود. در صورتی که شاخص Z بیشتر از -2 باشد مطالعه نرمال و کمتر از آن پوکی استخوان گزارش می شود. هر چند میزان اشعه در تراکم سنجی استخوان اندک است ولی انجام آن برای گروه های خاصی از افراد توصیه می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا