رابطه ویتامین k و سلامتی استخوان|مرکز فوق تخصصی سنجش پوکی استخوان

جدید ترین تحقیقات از نقش ویتامین k در حفظ سلامتی استخوان و عامل پیشگیری کننده از پوکی استخوان سخن می گویند. اگر چه مهم ترین نقش ویتامین k در رابطه با مسیر انعقادی می دانند، با این حال این ویتامین دارای عملکرد های شگفت انگیز دیگری نیز می باشد. ویتامین k یک ویتامین ضروری برای سلامتی استخوان می باشد که با شرکت در کربوکسیلاسیون بسیاری از پروتئین های وابسته به استخوان، تنظیم رونویسی ژنتیکی مارکر های استئوبلاستیک(عامل سازنده استخوان) و تنظیم بازجذب استخوان نقشی حیاتی برای حفظ سلامتی استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان ایفا می کند.

مصرف کم ویتامین k، مقادیر کم ویتامین k خون و مقادیر بالای استئوکلاست(عامل تخریب کننده استخوان) خطر شکستگی(خصوصا شکستگی استخوان ران) را افزایش می دهد.

ویتامین  k یک ویتامین محلول در چربی می باشد. نیمی از ویتامین k مورد نیاز بدن توسط باکتری های روده خود انسان ساخته می شود. علاوه بر این مواد غذایی شامل جعفری، کلم، اسفناج، گل کلم، زرده تخم مرغ، کاهو، چای سبز، گوجه فرنگی، شلغم و لوبیا سبز حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین k  می باشند.میزان نیاز روزانه انسان به این ویتامین در آقایان80 میکروگرم و در خانم ها 65 میکروگرم می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا