نکاتی برای مراقبت‌های بعد از جراحی استخوان

جراحی استخوان جزو مهم‌ترین جراحی‌هایی است که امروزه در بیشتر جوامع افزایش یافته است گاهی اوقات ممکن است استخوان دچار شکستگی خفیف یا ضعیف یا شدید باشد اگر شکستگی استخوان شدید باشد نیاز به جراحی استخوان پیدا می‌کند تا استخوان ترمیم شود و فرد مانند روز اول خود به انجام کارهای روزمره اش بپردازد. در صورتی که شما نیاز به جراحی استخوان دارید، نیاز است به یک متخصص جراحی استخوان خوب مراجعه کنید. جراحی استخوان یکی از سخت‌ترین جراحی‌ها می‌باشد. از این رو مراقبت‌های بعد از جراحی استخوان از مواردی است که نیاز به توجه دارد. به همین منظور لازم است که برخی از نکات پس از عمل رعایت شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی استخوان

استخوان ممکن است از نواحی مختلفی دچار شکستگی شود. شکستگی استخوان می‌تواند جزئی یا کلی باشد؛ لذا پس از انجام جراحی فرد نیاز به یکسری از مراقبت‌ها دارد تا بتواند قوای خود را به دست آورد. چند مورد از مراقبت‌های بعد از جراحی استخوان به شرح زیر است:

اتاق استراحت مناسب برای بیمار

فرد پس از عمل بلافاصله برای زیر نظر گرفته شدن به اتاق استراحت منتقل می‌شود زیرا فرد پس از عمل جراحی بی هوش است و در این مدت فرد باید کاملا تحت نظر باشد تا اثر داروهای بی هوشی کاملا از بین برود. بعد از به هوش آمدن فرد عمل شده وی در گیجی به سر می‌برد که طبیعی است و به علت استفاده از داروهای بی هوشی است که هنوز اثرات آن باقی مانده است. کم کم و به تدریج اثرات داروها از بین می‌رود و فرد به حالت عادی خودش بر می‌گردد ممکن است چند ساعت طول بکشد.

توصیه‌های خوردن غذا و نوشیدنی

فردی که از اتاق عمل بیرون می‌آید و از بی هوشی رهایی می‌یابد نباید چیزی بخورد و بنوشد زیرا زخم‌های فرد تازه هستند و نوشیدن مایعات سبب رقیق شدن خون می‌شوند در صورت تشنگی زیاد می‌توان به فرد مقدار بسیار اندکی آب با قاشق داد.

خوابیدن روی تخت و استراحت کردن

اگر بیماری با بی حسی موضعی عمل شده باشد تا ۲۴ ساعت نباید به پشت تخت را بالا آورد زیرا بیمار در این حالت دچار سردرد شدید می‌شود که تا چند روز ممکن است ادامه داشته باشد. همچنین فرد ممکن است در این حالت دچار تهوع و استفراغ نیز شود.

\"مراقبت

احساس درد در ناحیه عمل شده بعد از جراحی

چند روز پس از جراحی فرد در محل جراحی ممکن است درد داشته باشد لذا به فرد مسکن تزریق می‌شود اما باید مواظب مسمومیت بعد از جراحی بود. بنابراین با تزریق مسکن درد فرد بهبود می‌یابد اما کوفتگی و تروما هنوز وجود دارد.

عفونت بعد از جراحی استخوان

در هنگام عمل باید بسیار مراقب بود تا فرد دچار عفونت نشود لذا به فرد آنتی بیوتیک داده می‌شود تا خطر عفونت کاهش یابد حتی ممکن است بعد از مرخص شدن هم به فرد آنتی بیوتیک تجویز شود.

مراقبت از زخم پس از جراحی استخوان

بعد از عمل جراحی تا چند روز بعد پانسمان عوض نمی‌‎شود دفعات تعویض پانسمان و نحوه آن توسط پزشک معالج تعیین می‌شود.

انجام حرکات بدنی بعد از عمل جراحی

روز بعد از جراحی یک فیزیوتراپ به بالین مریض می‌آید تا به وی آموزش دهد که چگونه روی صندلی بنشیند و یا چگونه توسط واکر و عصا راه برود و چگونه اندام‌ها و مفاصلش را حرکت بدهد تا از خشکی آن‌ها جلوگیری کند.

مراقبت‌های دارویی بعد از عمل جراحی

پس از عمل جراحی تا هنگامی که فرد در بیمارستان تحت مراقبت است داروهای وی توسط پرستار به طور روزانه به وی تزریق می‌شود اما پس از مرخص شدن به فرد دستورات دارویی داده می‌شود که با صلاح دید دکتر انجام می‌گیرد و فرد باید آن را به طور روزانه مصرف کند.

تغذیه و رژیم غذایی: تغذیه نقش بسیار گسترده‌ای در سلامتی فرد پس از عمل جراحی دارد فرد با استفاده از مواد مغذی می‌تواند به روند درمانی خود کمک کند و از موادی که باعث بهبود و ترمیم استخوان و زخم می‌شود استفاده کند مانند کلسیم و پروتئین که به جوش خوردگی کمک شایانی می‌کند.

محدودیت حرکتی در مفصل: بعد از هر شکستگی یا هر عمل جراحی اندام، مفاصل آن اندام در معرض خطر قرار می‌گیرند اگر شکستگی در خود مفصل باشد یا عمل جراحی در نزدیکی مفصل باشد این خطر بیشتر است و این خطر با افزایش سن افزایش می‌یابد.

\"مراقبت

نرمش و ورزش : مفاصل اندام‌ها بعد از شکستگی یا جراحی خیلی زود خشک شدن و دچار محدودیت حرکتی می‌شوند برای رفع این مشکل باید فرد بیمار حرکات مفاصل و همه اندام‌های عمل شده و به خصوص مفصل نزدیک به محل عمل را شروع کند.

مراقبت از زخم و پانسمان ناحیه جراحی شده: بانداژی که روی زخم بیمار دچار شکستگی استخوان و مفصل است باید روزانه توسط پرستار عوض شود و در هر بانداژی که عوض می‌شود یکسری ترشحات روی پانسمان مشاهده می‌شود که بر اثر ترشحات طبیعی زخم است. ترشحات ممکن است تا دو هفته ادامه پیدا کنند و بعد از آن ترشح قطع شده و زخم خشک شود در صورت خشک شدن نیاز به تعویض روزانه پانسمان ندارد.

سخن آخر

مراقبت از بیماری که به تازگی عمل جراحی استخوان انجام داده است، اهمیت زیادی دارد. اگر شما به یک پزشک متخصص ارتوپدی خوب در اصفهان مراجعه کنید، می‌توانید مراقبت‌های پس از عمل جراحی و توصیه‌های مربوط به آن را دریافت کنید و تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کنید، تحت نظر پزشک باشید. توجه به توصیه‌های پزشک و رعایت نکاتی که عنوان می‌کند در تسریع روند بهبودی نقش موثری خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا