وزن مناسب کوله پشتی چقدر است

وزن مناسب کوله پشتی چقدر است؟

 • محققان می‌گویند کوله پشتی مدرسه نباید بیش از 10 درصد وزن کودک باشد.
 • و کوله پشتی‌های چرخ دار نیز نباید بیشتر از 20 درصد وزن کودک باشد.
 • کارشناسان می‌گویند کوله پشتی‌های سنگین می‌تواند باعث درد عضلانی و همچنین درد کمر و گردن شود.

والدین همیشه می‌گویند تنها وسایل ضروری را در کوله پشتی خود نگهدارید و مابقی وسایل را در قفسه‌های مدرسه و دانشگاه نگهداری کنید و هفته‌ای یکبار کوله پشتی خود را تمیز کنید تا وسایل اضافی را از آن خارج کنید.

وزن مناسب برای کوله پشتی چقدر است؟

برای اولین بار، کارشناسان محاسبه کرده‌اند که وزن ایده آل کوله پشتی کودک چقدر باید باشد. به نظر می‌رسد، محاسبه‌ی آن بر اساس وزن بدن کودکان می‌باشد. محققان می‌گویند: دانش آموزان باید حداکثر به اندازه‌ی 10 درصد از وزن کلی بدن خود لوازمی را در کوله پشتی حمل کنند. یافته‌های آنها بر اساس یک مطالعه در مورد 49 کودک دبستانی در اسپانیا بوده است. اگر دانش آموزان پایه‌های بالاتر به علت تکالیف بیشتر، پروژه‌های هنری یا فعالیت‌های پس از مدرسه وسایل بیشتری را باید حمل کنند، ممکن است استفاده از کوله‌های چرخ‌دار برای آنها مناسب تر باشد. این کوله‌ها در اسپانیا رایج هستند، و تقریبا 40 درصد دانش آموزان از آنها استفاده می‌کنند.

دکتر گونزالس از دانشگاه گرانادای اسپانیا گفت: حداکثر وزن یک کوله پشتی چرخ دار باید حدود 20 درصد وزن کلی کودک باشد. به عنوان مثال، یک دختر یا یک پسر که وزن آن 50 کیلوگرم است، توصیه می‌شود که حداکثر وزن برای کوله پشتی خود را 5 کیلوگرم، و برای کوله پشتی چرخدار، کمتر از  10کیلوگرم در نظر بگیرد.

آسیب‌های حمل کوله پشتی‌های سنگین

بسیاری از مردم به یاد میاورند که در زمان مدرسه خودشان کوله پشتی‌های بسیار سنگینی را حمل می‌کردند. استفاده از این کوله پشتی‌های بسیار سنگین نه در گذشته و نه الان برای سلامت کودکان مناسب نیستند. گونزالس می‌گوید: \”استفاده از کوله پشتی‌های سنگین گاهی اوقات با درد کمر، گردن و شانه و حتی با احساس سنگینی و خستگی همراه است.\”

به گفته دکتر برادلی وینبرگر، پزشک متخصص اطفال در کلینیک کلیولند اوهایو، حمل کوله پشتی بیش از حد سنگین می‌تواند اثرات جانبی زیر را بر سلامت کودک شما داشته باشد:

 • افزایش خطر ابتلا به گردن درد و کمر درد به دلیل ایجاد تغییر در وضعیت و حرکت کودک
 • درد عضلانی ناشی از بندهای کوله پشتی
 • تأثیر منفی بر تعادل (به طور بالقوه خطر سقوط یا آسیب‌های دیگر را افزایش می‌دهد.)

 

دکتر دینا کولیک، بنیانگذار و مدیر طب اطفال کیدکرو نیز با این نظر موافق است. او (درد اسکلتی عضلانی، احساس سوزش در گردن و شانه‌ها و حالت ایستادن ضعیف) را به عنوان خطرات حمل کوله پشتی بیش از حد سنگین فهرست می‌کند.

\"\"

 

آیا استفاده از کوله پشتی‌های چرخ دار بهتر است؟

گونزالس گفت: \”استفاده کنندگان از کوله پشتی‌های چرخ دار به نظر می‌رسد حس بهتری دارند و خستگی و درد پشت در آنها کمتر از کودکانی است که از کوله پشتی‌های بدون چرخ استفاده می‌کنند.

دکتر دینا کولیک نیز درباره‌ی استفاده از این کوله‌های چرخدار صحبت کرد و گفت: \”تنها مزیت آنها این است که وزن اضافی را از روی شانه‌ها و کمر بر می‌دارد\”. با این حال، تیلور لین هنبری، مادر دو کودک و یک دستیار مجازی از چارلستون، کارولینای جنوبی، معتقد نیست که کوله‌های چرخدار پاسخ مناسبی در برابر مشکلات مربوط به وزن کوله پشتی‌های سنتی باشد.

او می‌گوید؛ زمانی که به مدرسه میرفته است؛ استفاده از این کوله پشتی‌های چرخدار باعث افزایش حس قلدری در کودکان و فخرفروشی آنها می‌شده است و استفاده از آنها شاید مشکل دیگری را نیز اضافه کند!

همچنین شرایط آب و هوایی مانند برف و باران سنگین یا عدم وجود پیاده‌روهای سنگفرش شده در تمام مسیر میتواند برای کودکان در استفاده از این کوله پشتی‌ها چالش برانگیز باشد.

اگر استفاده از کوله پشتی چرخدار با نیازهای فرزندتان متناسب نیست، وینبرگر پیشنهاد می‌کند که \”والدین کوله پشتی با کیفیت بالا و کم وزن و با بند‌های مناسب را برای کودکانشان تهیه کنند.\” والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا وزن کوله پشتی خود را کاهش دهند. اما چطور وزن کوله‌ها را کم کنیم؟

\”یک کوله پشتی سبک انتخاب کنید. هنگام خرید توجه کنید که وزن کوله پشتی خالی سنگین نباشد.\”گونزالس همچنین استراتژی‌های زیر را برای کاهش وزن کوله پشتی پیشنهاد می‌دهد:

 • فقط وسایل کاملا ضروری و مورد نیاز مدرسه را در کوله پشتی قرار دهید.
 • از قفسه‌ها و کمد‌های موجود در دانشگاه و مدرسه برای نگهداری برخی وسایلی که هر روز به آن نیاز دارید استفاده کنید.
 • سعی کنید در خانه برای جلوگیری از حمل و نقل کتاب از دانشگاه به خانه از منابع الکترونیکی استفاده کنید.

و دکتر کولیک چند توصیه اضافی را در نظر گرفت:

 • با معلم مدرسه درباره کم کردن میزان حمل کتاب‌های دانش آموزان صحبت کنید.
 • سعی کنید چیزهای غیر ضروری را در قفسه یا در خانه نگه دارید.
 • بند کوله پشتی را روی هر دو شانه بگذارید نه فقط یکی.
 • از کوله پشتی چرخدار استفاده کنید.

وینبرگر گفت: \”کودکان باید تشویق شوند که از قفسه‌ها یا میز خود برای نگهداری وسایل خود استفاده کنند.\”

او افزود که دانش آموزان و دانشجویان \”هنگام استفاده از کوله پشتی از هر دو بند استفاده کنند.\” این استراتژی‌های ساده می‌تواند از تحمیل درد زیادی به گردن جلوگیری کند.

در نهایت، هنبری برنامه شخصی خود را برای کاهش وزن کوله پشتی کودکانش به اشتراک گذاشت.

استراتژی او شامل بسته بندی‌های استاندارد برای همه وسایل شخصی و تمیز کردن کامل کوله پشتی در انتهای هر هفته است. او گفت: با این روش تمام وسایلی که به آن احتیاج دارید در کنار شماست…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا