قوانین پشت میز نشینی

 

امروزه ارگونومی یا علم تعامل انسان با محیط زندگی یا کاری خود به صورت یک رشته در دانشگاه  ها تدریس می شود .

از نظر خیلی از افراد نشستن روی صندلی نوعی استراحت است و استراحت هم معمولا در ساده ترین حالت ان انجام می شود .ولی حقیقت اینست که در نشستن روی صندلی فشار زیادی به دیسک ها ی کمری وارد می شود ودر صورت عدم رعایت قوانین مربوطه که اصطلاحا ارگونومی پشت میز نشینی گفته می شود  به مرور زمان سبب فتق دیسک و کمر درد می شود.

سه اصل مهم در این مورد عبارتند از 1-همواره و در هر شرایطی مثل حالت ایستاده یا نشسته سر باید عمود بر شانه ها و روی لگن باشد  2:-نشستن ممتد در محیط کاری حتی در حالت صحیح نباید بسشتر از 30 دقیقه طول بکشد .3- همواره   چه در حالت تکیه بر پشتی  صندلی و یا عدم تکیه  بر ان  ¸ گودی کمر باید ایجاد وحفظ شود ..پشتی صندلی باید در ناحیه کمر برجسته تر باشد و راستای این پشتی 15 درجه فرا تر از زاویه قائمه یعنی حدود 105 درجه  باشد و در عوض صفحه مانیتور رایانه 15 درجه از حالت عمود خارج شده و حاشیه فوقانی ان به عقب متمایل می شود . فاصله چشم ها تا صفحه رایانه باید 40 تا 70 سانتی متر باشددر غیر این صورت  فرایند قوز کردن رخ می دهد  . راستای چشم باید همسطح حاشیه فوقانی مانیتور قرار گیرد بنابراین گاها لازم می شود سطح زیر نمایشگر را بالا اورد .

بالا یا پایین بردن ارتفاع صندلی باید در راستای تنظیم ران و کف پا بر زمین باشد به نحوی که رانها موازی زمین و زایه زانو ها کمی بیشتر از 90 درجه باشد و این بدین خاطر است که عروق و اعصاب پشت زانو از لبه جلوئی صندلی جدا شود و تحت فشار نباشد . . کف کل پا  باید بدون واسطه یا با واسطه زیر پایی¸ با زمین در تماس باشد .

در مدرسه ستون فقرات سهند قوانین   فعالیت های فیزیکی مثل کار های سنگین بدنی و بلند کردن اجسام و ..  یا فعالیت های ساده مثل نحوه خوابیدن و نشستن و غذا خوردن … به عنوان طب پیشگیری برای تمام سطوح از افراد جامعه اموزش داده می شود . و  در صورت بروز مشکلات کمر درد و یا درد مفاصل  ¸ درمانهای ساده مثل دارو درمانی و یا  فیزیو تراپی  ولیزر – مغناطیس   یا رادیو فرکانس درمانی انجام خواهد شد   و در صورت لزوم ¸جراحی توسط متخصصان مرکز در مراکز بیمارستانی ارائه خود شد. مرکز جامع بازتوانی سهند مفتخر است که با بهره مندی از اساتید و متخصصان دانشگاهی ¸اموزش را قبل از درمان ارائه و تاکید می کند ودر مراحل درمان از پیشرفته ترین دستگاههای توانبخشی و کادر درمانی مجرب بهره می گیرد ¸.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا